Czy można jeździć samochodem z pękniętą szybą?
- Szczegóły
Stłuczona szyba w aucie nie zawsze jest przez nas traktowana wystarczająco poważnie. Jeżeli pęknięcie ze względu na swój rozmiar i położenie nie pogarsza naszej widoczności, często świadomie odkładamy wizytę w warsztacie i wciąż uczestniczymy w ruchu drogowym. Tymczasem nie tylko stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, lecz może również przysporzyć nam problemów z prawem.
Konsekwencje korzystania z pojazdu z pękniętą szybą
Przednie szyby samochodowe wykonywane są z trwałego i mocnego szkła laminowanego. To znaczy, że drobne kamyczki wymykające się spod kół auta jadącego przed nami w większości przypadków nie będą dla niej szkodliwe. Inaczej ma się sytuacja w przypadku hartowanych szyb bocznych, które ulegają zniszczeniu bardzo łatwo i w takiej sytuacji zazwyczaj muszą zostać wymienione.
W przypadku przedniej szyby drobne rysy i gwiaździste pęknięcia, które nie naruszają w dużym stopniu struktury szyby, mogą zostać wygładzone w warsztacie z użyciem żywicy syntetycznej. W żadnym wypadku nie powinniśmy zajmować się tym samodzielnie – nie posiadając doświadczenia ani profesjonalnych narzędzi, możemy tylko pogorszyć sprawę.
Głębsze i wyczuwalne pęknięcia to jednak znak, że konieczna jest naprawa szyby samochodowej. Jest to nie tylko kwestia zaburzonej widoczności, lecz także bezpieczeństwa – silniejszy wstrząs lub kolejny kamyk spod kół innego użytkownika drogi może sprawić, że szkło pęknie całkowicie, stwarzając zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Jeżeli uszkodzenie nastąpiło w trasie i nie wiemy, jak bezpiecznie dojechać do warsztatu, zadzwońmy do jego siedziby – obecni na miejscu specjaliści wysłuchają naszego opisu i udzielą nam porad odnośnie dalszego działania. W razie konieczności wezwijmy pomoc drogową.
Jazda z pękniętą szybą a przepisy prawne
Art. 66 pkt. 1.5 Ustawy o ruchu drogowym stwierdza wyraźnie, że stan i wyposażenie pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym muszą zapewniać kierowcy całkowitą widoczność. Jeżeli więc zignorujemy pęknięcie i wyruszymy w trasę, możemy zostać zatrzymani przez funkcjonariuszy policji i obciążeni mandatem o wysokości nawet 500 zł. Co więcej, ponieważ nasz samochód nie będzie spełniał podstawowych wymagań technicznych określonych przez przepisy, zostanie nam również odebrany dowód rejestracyjny – otrzymamy go z powrotem dopiero po naprawieniu uszkodzenia.