Czy warto montować szyberdach?
- Szczegóły
Szyberdach w samochodzie może zmienić zwykłą jazdę w niesamowitą przygodą. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez wielu kierowców. Co ważne, nie trzeba kupować specjalnego modelu auta wyposażonego w szyberdach, by cieszyć się nową jakością prowadzenia samochodu. Prawidłowo zamontowany szyberdach nie różni się od szyberdachów w fabrycznie wyposażonych pojazdach. Jakie są korzyści z posiadania szyberdachu w swoim aucie?
Czym jest szyberdach i jakie ma zastosowanie?
Szyberdach jest rodzajem okna, a instaluje się go w dachu samochodu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jego nazwa nie ma nic wspólnego z szybą, ale ze słowem „szyber”, które oznacza uchylną klapę. Montaż szyberdachu w samochodzie sprawia, że poprawia się wentylacja i łatwiejsze staje się wietrzenie auta. Dzięki uchylonemu szyberdachowi możemy np. zostawić auto na rozgrzanym parkingu bez obawy o nadmierne nagrzanie wnętrza. Wymiana powietrza sprawia bowiem, że temperatura w środku pojazdu jest niższa. Szyberdach daje uczucie przyjemnego chłodu podczas jazdy w upalne dni, podobnie jak klimatyzacja. Ponadto nie generuje tyle hałasu, co jazda z otwartymi szybami. Poza tym auto zyskuje dodatkowe oświetlenie światłem naturalnym.
Rodzaje szyberdachów
Podstawowy podział szyberdachów wyróżnia modele mechaniczne (otwierane ręcznie) i elektryczne. Sposób otwierania może być uchylny (polega na uchyleniu okna) lub odsuwany (możliwe jest całkowite odsunięcie szyberdachu). Istnieje też metoda otwierania klapy na zasadzie harmonijki, jednak jest ona coraz mniej popularna. Zdarzają się także auta, w których szyberdach można ściągnąć całkowicie. Rosnącą popularnością cieszą się szyberdachy panoramiczne, które składają się z kilku paneli i zwykle zajmują większą część dachu.
Choć zamontowanie szyberdachu w samochodzie wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to rozwiązanie, na które decyduje się wielu kierowców. Prawidłowo zamontowany szyberdach daje ochłodę w upalne dni, zapewniając niezbędną cyrkulację powietrza, ale sprawdza się też w chłodniejszych okresach, zmniejszając np. ryzyko zaparowania szyb.