Webasto – opłacalne czy nie?
- Szczegóły
Właściciele samochodów garażowanych na powietrzu wiedzą, że zima wiąże się nie tylko z pięknymi okolicznościami przyrody, ale przede wszystkim z zimnym wnętrzem samochodu i zimnym silnikiem. W takiej sytuacji ogrzewanie zwykle nie jest chętne do współpracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji może myć Webasto, czyli samochodowe ogrzewanie postojowe. Zwykle jest ono wyposażeniem w samochodach kempingowych, ale system można zamówić także do samochodów osobowych.
Rodzaje ogrzewania postojowego
System Webasto bazuje na niewielkim agregacie grzewczym, który jest jego kluczowym elementem. Funkcjonuje całkowicie niezależnie od silnika i wykorzystuje paliwo ze zbiornika w aucie. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje samochodowego ogrzewania postojowego – wodne oraz powietrzne. W przypadku rozwiązania wodnego rozgrzewa się zarówno wnętrze, jak i silnik. W ogrzewaniu powietrznym system dystrybuuje ciepłe powietrze tylko po wnętrzu pojazdu, a silnik jest ogrzewany. Dzięki zasysaniu powietrza do agregatu ogrzewania postojowego możliwa jest reakcja spalania. Kolejno dochodzi do przepływu samochodowego płynu chłodniczego, a płyn ten oddaje ciepło, które jest przekazywane do kabiny.
Zalety posiadania Webasto
Ważną zaletą systemu jest fakt, że można zaprogramować wcześniej temperaturę i czas jego włączenia, co pozwala wsiąść od razu do ogrzanego auta i nie martwić się o zaszronione szyby. Można to zrobić za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Montaż Webasto może mieć pozytywny wpływ na kondycję jednostki napędowej – jednostka uzyskuje temperaturę roboczą jeszcze na postoju, więc jest w pełni gotowa nawet do bardziej dynamicznej jazdy. Montaż systemu, to również inwestycja w bezpieczeństwo. Dzięki działaniu Webasto można od razu ściągnąć wierzchnie, zimowe ubranie, które w znacznym stopniu krępuje ruchy za kierownicą. Dodatkowo przy sprzedaży samochodu obecność systemu może być argumentem decydującym o powodzeniu transakcji.